Avansuri nejustificate. Ce regim fiscal se aplica?

Stabilim mai jos daca se poate deconta unui angajat plecat in deplasare o cheltuiala doar pe baza extrasului de cont personal chiar daca anagajatul nu a adus un document justificativ, ci doar o declaratie pe propria raspundere care explica cheltuiala efectuata. In cadrul firmei avansurile pentru deplasari se vireaza in contul personal al angajatului (societatea nu are casierie). Stabilim daca aceasta cheltuiala ar putea fi considerata beneficiu pentru angajat.

Raspuns: In cazul salariatilor delegati/detasati, sumele care nu sunt justificate cu documente pentru cazare sau transport sunt considerate sume primite de salariati pe durata delegarii/detasarii urmand regimul fiscal al acestora si nu cheltuieli de cazare/transport (neimpozabile indiferent de plafon). Acestea se cumuleaza cu indemnizatiile de deplasare si alte sume primite pe perioada delegarii si sunt impozabile peste plafonul stabilit la art. 76 alin. (2) lit. k) din Codul fiscal.

Conform art. 76 alin. (4) lit. h) din Codul fiscal nu sunt venituri impozabile:

“h) indemnizatiile si orice alte sume de aceeasi natura, primite de salariati, potrivit legii, pe perioada delegarii/detasarii, dupa caz, in alta localitate, in tara si in strainatate, in interesul serviciului, in limita plafonului neimpozabil stabilit la alin. (2) lit. k), precum si cele primite pentru acoperirea cheltuielilor de transport si cazare;
Plafonul stabilit la alin. (2) lit. k) este:

(i) in tara, 2,5 ori nivelul legal stabilit pentru indemnizatie, prin hotarare a Guvernului pentru personalul autoritatilor si institutiilor publice;

(ii) strainatate, 2,5 ori nivelul legal stabilit pentru diurna prin hotarare a Guvernului pentru personalul roman trimis in strainatate pentru indeplinirea unor misiuni cu caracter temporar;

Sursa aici

2017-07-13T04:50:51+00:00Utile|

About the Author: